בנק בשירות החברה במקום החברה בשירות הבנק


אנו זקוקים לבנק שיחלק את הרווח באופן הגון בין הלקוחות והעובדים ושיבין את תפקידו במערכת החברתית הרחבה. יוזמה ממדינת אורגון שבארה"ב מצביעה על הכיוון הרצוי.

המשבר הפיננסי הגלובלי שטרם יצאנו ממנו הבהיר שאחת הבעיות של החברה העולמית היא המערכת הפיננסית הקיימת. לכאורה, מדובר במערכת שאמורה לאפשר מצד אחד חסכון ומצד שני השקעות לפיתוח, כלומר מדובר במערכת שאמורה לשמש כלי בידי מערכות חברתיות אחרות. אולם המערכת הפיננסית הקיימת אינה מתייחסת לעצמה כאל אמצעי חברתי אלא כמטרה בפני עצמה. הכסף המושקע בה אינו מיועד לאפשר פיתוח אלא מיועד בעיקר לשמש מניפולציות שיעבירו הון מיד ליד. הכסף הנחסך בה אף הוא אינו נשמר לשעת צרה אלא משמש גם הוא למניפולציות פיננסיות. בישראל כמה בנקים בבעלות ציבורית עברו כבר לידיים פרטיות כדי "לשפר" את המערכת הפיננסית כאילו היא עומדת לעצמה, ובימים אלה במדינה קטנה בארה"ב החלו להבין את החשיבות של בנק ציבורי מקומי. היוזמה נראית חלקית מדי ולא מספיקה, אולם היא מספקת פתרון מסוים תוך קריאה להעביר את הדגש מהענקי למקומי, מהפיננסי שרואה רק פיננסים לזה שמשמש מערכות חברתיות אחרות, מהמטרה לאמצעי. גם בישראל אנו זקוקים לבנק שמחד יפעל למען רווח, אולם בצורה שתחלק את הרווח באופן הגון בין הלקוחות והעובדים ויבין את תפקידו במערכת החברתית הרחבה. שלמה סבירסקי כתב על כך בפירוט בהעוקץ.

קמפיין עממי למען בנק בבעלות המדינה

ברברה דודלי (יו"ר שותפה של מפלגת המשפחות העובדות של אורגון – The Oregon Working Families Party)

9 יוני 2011 (אג'נס גלובל)

תגובה ראויה אחת לקריסה הכלכלית של השנים האחרונות היא התנתקות מהבנקים של וול סטריט שחוללו את המשבר. מספר מדינות בארה"ב הציעו להקים בנקים בבעלות המדינה כבסיס הכרחי לכלכלה מקומית ממשית. במדינת אורגון יוזמה מסוג זה לוותה בקמפיין תמיכה עממי שלא הותיר את הזירה למחוקקים בלבד והבטיח שניסיונותיו של הלובי הפיננסי לחבל בחקיקה לא יצלחו.

בזמן שהכנסות ממסים מצטמצמות והדרישה לשירותים חברתיים גוברת, אורגון, כמו כמעט כל שאר מדינות ארה"ב, ממשיכה להתמודד עם גרעונות תקציביים של מיליארדי דולרים. רמת האבטלה הרשמית מגיעה כמעט לעשרה אחוזים. ששה בנקים קהילתיים קרסו, ובנקים נוספים נמצאים במעקב של התאגיד הפדרלי לביטוח הפקדות (Federal Deposit Insurance Corporation – FDIC). עסקים מקומיים וחוות חקלאיות משפחתיות מתקיימים על כרטיסי האשראי האישיים שלהם. בין אם הם כפריים, עירוניים, אדומים (רפובליקנים), כחולים (דמוקרטים), שמרנים, אנרכיסטים, ליברלים או ליברטנים, תושבי אורגון מסכימים כולם על דבר אחד: המדינה שלנו יקרה לנו ואנו גאים בעצמאותנו. אנו מעדיפים לצרוך תוצרת מקומית, ומאז המפולת של וול סטריט אנו מעדיפים גם שירותי בנקים מקומיים.

בינואר 2009 למעלה מ-800 איש ואישה השתתפו בפגישה ציבורית כדי לדון במשבר הכלכלי. בפגישה נידונו לא רק הסיבות למיתון אלא גם הדרכים בהן אפשר להרחיק מאיתנו את הנשורת של המשבר ולחזק את הכלכלה המקומית. בפגישה הוחלט ליזום קמפיין להקמת בנק בבעלות המדינה.

במרכז הקואליציה שנבנתה, תושבי אורגון למען בנק בבעלות המדינה, עומדת מפלגת המשפחות העובדות שכוללת פעילים וארגונים שמייצגים עסקים קטנים, חוות משפחתיות, קהילות כפריות ועירוניות וארגוני עובדים. בפורומים שונים ברחבי המדינה הסברנו שהעלאת זמינות האשראי לעסקים מקומיים, לחקלאים, לבעלי בתים ואף לסטודנטים תלויה בשמירת הכסף הציבורי של אורגון במדינה. בועידת וידיאו שאירחנו לפני שנה השתתפו נשיא הבנק של צפון דקוטה (הבנק היחידי בארה"ב שהוא בבעלות מדינה), מספר בנקאים קהילתיים מצפון דקוטה ומספר בנקאים מאורגון. הבהרנו למשתתפים שהצעתנו אינה נוגעת להקמה של בנק מסחרי כדי שיתחרה בבנקים המקומיים ובאיגודי האשראי. במקום זאת, אנו מציעים להקים בנק לבנקאים שישתף פעולה עם מוסדות פיננסיים מקומיים כדי לתמוך ביכולות מתן האשראי שלהם דרך הלוואות משותפות.

חלק מרכזי במאמץ שלנו היה אלקטוראלי. במהלך עונת הבחירות של 2010, מפלגת המשפחות העובדות של אורגון פנתה לכל המועמדים שביקשו את תמיכתנו ושאלה האם הם יתמכו בהקמתו של בנק בבעלות המדינה. לאחר שיחות הבהרה ארוכות, שלושים ושניים מועמדים גילו פתיחות לרעיון. עשרים וחמישה מתוכם נבחרו וביניהם שר האוצר ושלושה מחוקקים שהגישו הצעות חוק להקמת הבנק. מאז תחילת הקמפיין, הצעת החוק שינתה את צורתה במידה משמעותית. ההצעה שמצויה בידינו כיום היא להקים "בנק וירטואלי בבעלות המדינה.” היא זוכה לתמיכה מלאה של שר האוצר ויש לה סיכוי גבוה לעבור כבר במושב הנוכחי. מוסד זה, המכונה הרשות לפיננסים ואשראי, יקבץ יחדיו קרנות מדינה קיימות לפיתוח והשקעה, ישתף פעולה עם בנקים קהילתיים ואיגודי אשראי, ובכך יגביר את אפשרויות האשראי שיועמדו לרשות עסקים וחוות. יחד עם זאת, בשונה מהבנק של צפון דקוטה, הבנק המוצע לא ישמש להפקדות של קרנות קצרות מועד של המדינה. הועד המנהל יורכב מהמושל, שר האוצר, וממונה שלישי ולצד הועד המנהל תפעל מועצת יועצים (שתורכב מבנקאים, פקידי איגודי אשראי, ונציגים של עסקים קטנים וחוות משפחתיות) שתוכל להמליץ בעתיד על שינויים בפני בית המחוקקים.

הקמתו של בנק בבעלות המדינה, וירטואלי או לא, יכולה להיראות כהמשך של המסורת הפדראלית להציל את הקפיטליזם מעצמו. אולם, יוזמה זו מצילה את הקפיטליזם של העסקים הקטנים מצילם המאיים של התאגידים הגדולים. כמו כן, בנק כזה יקנה לתושבי אורגון תחושת שליטה מסוימת על הכלכלה שלהם ועל כספם. אם נשיג מטרות אלה, הקמפיין היה שווה את המאמץ. זה יהיה צעד חשוב ראשון בדרך לכוונון פוליטי שכה דרוש באורגון.

המאמר המקורי באנגלית

מודעות פרסומת

הערה אחת

  1. אפ"י

    "הבנק שאינו מלווה בריבית " חיפוש של המשפט הזה בגוגל יביא אותכם לבנק הזה שכבר קיים בישראל ,,,, ועושה עבודה טובה כאשר הלקוח הוא השולט בו .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: