"תסתכלו עלינו, אנחנו העתיד שלכם"


מג"בניקים, חישבו על המשפט שבכותרת כאשר אתם מכים ומשפריצים גז פלפל לעיניים של מפגינים // פרויקט מיוחד של העוקץ לציון חצי שנה למחאה החברתית

כך קרא אחד המפגינים בהפגנה (ב-7 בינואר 2012) בעד דיור ציבורי ופתרונות הגונים ליושבי מאהלי האין ברירה ונגד פינוי מאהל שכונת התקווה לעבר השוטרים והמגבניקים שנאבקו במפגינים והצליחו רק במידה מוגבלת לשלוט בזרימתם ברחובות השכונה. היה נדמה שהשוטרים והמגבניקים, הצעירים והבוגרים יותר, לא מבינים שההפגנה היא בין השאר גם למענם. האלימות, הכעס והלעג שגילו השוטרים והמגבניקים כלפי המפגינים, וכן המעצרים המיותרים האלימים של מי שנחשבו למנהיגי ההפגנה הציבה את השוטרים והמגבניקים כאויבי המחאה. אולם, כאשר הקראנו את "מגילת העצמאות של ישראל החדשה," מדינת הצדק החברתי, התבוננתי בעקשנות ובהתמדה בעיניהם של כמה מגבניקים צעירים שעמדו ממש מולי, והיה לי ברור שלפחות חלקם נעים באי נחת. קשה להם לעמוד כאויבים מול תביעה של אחיהם האזרחים לזכות למזון, לקורת גג, למלבוש, לפרנסה בכבוד, לבריאות, לחינוך, לתרבות ולסביבה נקייה. מי מהם לא בא ממשפחה שסבלה מחסור זה או אחר, או אף בכולם ונתקלה באדישות ובמשיכת כתפיים של שליחי המדינה? אותה מדינה ששמה על גופם מדים, נתנה בידיהם אלה ותת מקלע, ושלחה אותם להיאבק במפגינים למען צדק חברתי.

בעת המחאה בקיץ הצטרפו למוחים ולמוחות גם נשות השוטרים. בתקשורת הן ביקשו מהמפגינים לא להקשות על השוטרים שכן מחד, הן אמרו, המחאה מבטאת גם את מציאות חייהן של משפחות השוטרים ומאידך השוטרים חייבים למלא את פקודות מפקדיהם. מאז עברו ימים רבים ולמרות שמצבן של משפחות השוטרים לא השתפר, ברור שהשוטרים עצמם החלו לקבל פקודות נוקשות יותר שמטרתן לשבור את ההפגנות לצדק חברתי ולהחלישן והם ממלאים אותן באדיקות.

בנוסף, המגבניקים הצעירים הם אלה שבעוד זמן לא רב ישתחררו מהשירות וימצאו את עצמם בסבירות גבוהה כעובדי קבלן בשכר מינימום. שכר שלא יאפשר להם לשנות את גורלם או לשלוט בחייהם אלא רק להמשיך לעבוד בתנאי ניצול מחפירים. חלקם יצליח לאחר שנים לרכוש מקצוע ולהתקדם, אבל לא רחוק. חתונה, ילדים, וההוצאות גדלות. רבים אחרים ישקעו. הם יתקשו לשלם שכר דירה וחלקם אולי יהיה זכאי לדירה ציבורית שמספרן הולך ומצטמצם. עצוב לחשוב שהם נשלחים להיאבק במפגינים בשירות אינטרסים זרים להם. מדכא לראות את המחאה הכל כך צודקת נאלצת להיגרר למאבק בשוטרים. "תסתכלו עלינו, אנחנו העתיד שלכם," היא בדיוק הקריאה שצריך להפנות אליהם. אנחנו נאבקים את המאבק שלכם למען עתידכם, למען ילדיכם. קחו זאת בחשבון כאשר אתם מרימים את ידיכם עלינו. חישבו על כך כאשר אתם דוחפים, ומושכים ומשפריצים גז פלפל לעינינו. זיכרו זאת כאשר אתם עוצרים מפגינים שנחשבים למנהיגים רק כדי לחבל במחאה ולהחלישה. גם אם לסרב פקודה לא תעיזו או לא תוכלו, כי עבור חלקכם סירוב משמעו פיטורין וזהו עונש משמעותי הרבה יותר מאשר חודש בכלא צבאי, יש דרכים שונות למלא אחר הפקודות הללו. זיכרו את העתיד שלכם.


מודעות פרסומת

הערה אחת

  1. נעם

    הטור נכון ובכל זאת גם מעט מנותק מהמציאות. אני לא יודע מתי יצא לך לאחרונה לשוחח עם מגבניקים, אבל הם ממש לא רואים קשר בינם לבין אנשי המחאה. מבחינתם דפני ליף היא בוגדת שמטרתה לפורר את המדינה מבפנים ולהפיל את שלטון הימין. המחאה החברתית לטענתם היא תירוץ להשלטת סדר יום שמאלני (במובן הביטחוני-מדיני) במדינה. יש שנאה עמוקה שלהם לאנשי השמאל, שהם מבחינתם אויבי ישראל, משת"פים וכו'.
    אפשר לכתוב המון בהעוקץ, אבל כל עוד לא נדבר עם המגבניקים, ולא רק בצעקות עליהם בהפגנות, לא נגיע לשום מקום. חבל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: