אסון בינלאומי לבריאות הציבור


התזונה במדינות העשירות גורמת למחסור במרכיבים תזונתיים חיוניים. דו"ח של האו"ם מבחין בין מזון מעובד ללא מעובד וקובע שיש להעלות את מחירו של המזון המעובד הלא בריא ולהוריד את מחירו של המזון הלא מעובד, הטרי והמזין, למשל הפירות והירקות.

מערכת המזון הגלובלית היא "אסון בינלאומי לבריאות הציבור," אומר מומחה מזון של האו"ם

לונדון, 12 מרץ, 2012 (אלרטנט)

אסטריד זווינרט (Astrid Zweynert)

מערכת המזון הגלובלית מחוללת בעצמה מחלות הן במדינות עניות והן במדינות עשירות. מיליארדים של בני אדם סובלים מ"רעב סמוי" כתוצאה מתזונה שחסרה במרכיבים תזונתיים בסיסיים, אמר מומחה המזון של האו"ם.

אוליבייה דהשוטה (Olivier De Schutter), שליח האו"ם המיוחד בסוגיית הזכות למזון קרא לנקוט בשורה של צעדים לתיקון המערכת. למשל, מיסוי על מוצרי מזון לא בריאים, כדי להתמודד עם מה שהוא כינה "אסון בינלאומי לבריאות הציבור.”

אל מול משבר זה בבריאות הציבור, אנו ממשיכים לחלק מרשמים לתרופות: גלולות תזונה ואסטרטגיות תזונה לאלה שסובלים ממחסור בקלוריות; גלולות הרזייה ועצות לשיפור סגנון החיים וספירת קלוריות לאלה שסובלים מעודף משקל,” אמר דהשוטה.

hambruna

אולם, אנו חייבים להתמודד עם הבעיות המערכתיות שמולידות צורות מגוונות של תזונה לקויה,” הוא ציין בהודעה שפורסמה בעת הצגת הדו"ח האחרון שלו למועצת האו"ם לזכויות אדם בשבוע שעבר.

המדיניות שאיפיינה את התקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה התמקדה יותר בייצור של קלוריות זולות מאשר בשיפור איכות המזון. התוצאה היא, הוא טוען, מערכת מזון מתפקדת באופן לקוי הן במדינות עשירות והן במדינות מתפתחות.

אורבניזציה, סופרמרקטיזציה וההפצה הגלובלית של סגנונות חיים מודרניים פגמו בהרגלי תזונה מסורתיים. התוצאה היא אסון לבריאות הציבור.”

כדי להציב בלב מערכות המזון הן בעולם המפותח והן בעולם המתפתח את סוגיית התזונה דהשוטה זיהה חמישה תחומים שזקוקים לתשומת לב מיוחדת:

1. מיסוי של מוצרים לא בריאים.

2. רגולציה של מזונות עשירים בשומנים לא רוויים, במלח ובסוכר.

3. מאבק חריף בפרסום של מזון זבלי (ג'אנק פוד).

4. תיקון מערך הסובסידיות החקלאיות הלקוי באיחוד האירופאי ובארה"ב. מערך זה מוזיל את מחירם של גידולי סחורות שמהווים את הבסיס לתזונה הזבלית ומותיר את מיני המזונות הבריאים יותר, כמו פירות וירקות, יקרים.

5. עידוד ייצור מזון מקומי כדי להגדיל את הזמינות של מזון טרי, בריא ומזין וכדי שהחקלאים יזכו ברמת חיים הגונה.

בנוסף, הוא הצביע על העובדה שב-2010 חברות אמריקאיות שילמו 8.5 מיליארד דולר על פרסומות של מזון, סוכריות ומשקאות לא אלכוהוליים. לעומת זאת, באותה שנה רק 44 מיליון דולר הוקצבו למימון התוכנית האמריקאית הממשלתית העיקרית להזנה בריאה.

בעבר דהשוטה כבר הדגיש את האופנים בהם מערכת המזון הגלובלית, אשר נשלטת על ידי מספר קטן של חברות טרנסלאומיות דוחקת חקלאים במדינות מתפתחות לשוליים ומאיימת על הבטחון התזונתי. אבל זו הפעם הראשונה שהוא מפיק דו"ח מקיף על המחלות שהמערכת מחוללת ומעמיסה על כתפי החברות המערביות ועל העובדה שמחלות כמו סכרת ומחלות לב "מיוצאות" למדינות מתפתחות.

תזונה שמבוססת על מזון מעובד היא עשירה בשומן רווי, בשומן טרנס, במלחים ובסוכרים. לכן, גם שפע המזון המעובד סומן על ידי מומחה האו"ם כאיום מרכזי על שיפור התזונה. למעלה מ– 1.3 מיליארד בני אדם סובלים מהשמנת יתר מתונה או אף מהשמנת יתר חולנית. אחד מכל שבעה בני אדם סובלים מתת תזונה, ורבים יותר לוקים בחוסר במרכיבים תזונתיים חיוניים.

ארגון הסיוע הצילו את הילדים פרסם דו"ח מעודכן שטוען שהתפתחותו של אחד מתוך כל ארבעה ילדים מעוכבת, כלומר גופו ומוחו לא מתפתחים כראוי בגלל תת תזונה. הנתונים מראים שבמדינות מתפתחות השיעור גבוה יותר, ילד אחד מתוך כל שלושה. 

המאמר המקורי באנגלית 

והבוקר מתפרסם שמדינת ישראל שוקלת להטיל מס על מזון לא בריא. 

מודעות פרסומת

הערה אחת

  1. נדמה לי שמדינת ישראל לא עושה די כדי למנוע הכנסת מזון לא בריא למדינה ומשם לפיות ילדים דרך מכונות ודוכני מזון מהיר הפרושים בכל מקום. לפי הסייפא של המאמר ("והבוקר מתפרסם שמדינת ישראל שוקלת להטיל מס על מזון לא בריא") כבר היה אמור להיות מוטל מס והיו אמורים להתבצע מספר צעדים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: