מדיניות הסמים באמריקות


במשך שנים רבות ארה"ב משקיעה סכומי עתק במלחמה בסמים באמריקה הלטינית וזוכה לשיתוף פעולה הדוק מצד הממשלות המקומיות. לאחרונה, החלו מספר ממשלות בדרום ומרכז אמריקה לאתגר את התפיסה שעומדת ביסוד מדיניות זו והן עשויות להביא את הממשל האמריקאי לנקוט בגישה אחרת.

לפני פחות משנה פרסמה הועדה הגלובלית לקביעת מדיניות בנושא הסמים דו"ח מהפכני בנוגע למה שהיה מכונה עד אז "המלחמה בסמים”. הדו"ח התמודד עם העובדה שהמלחמה היקרה נחלה כשלון חרוץ. למעשה, טענה הועדה שהבעיות מהשימוש ומהסחר בסמים הן בעיקר תוצאה של אי חוקיותם של הסמים ולא של הסמים בעצמם. אין מדובר בועדה שמורכבת מצרכני מריחואנה שמבקשים להתמסטל בשקט אלא ממנהיגים שמנסים להתמודד עם בעיות חברתיות קשות בצורה כנה ואמיתית ולא בצורה פשטנית ושטחית. הדו"ח הציג יחס חלופי לסמים, קלים כקשים. צריכת סמים אינה הבעיה אלא הסימפטום. צריכת סמים אינה צריכה להיתפס כעבירה על החוק אלא כצורת התמודדות לא רצויה עם מצוקות אישיות וחברתיות. מרב מיכאלי כתבה על כך.

קוקאין למכירה

ברוח דו"ח זה אמריקה הלטינית מציבה כיום אתגר למדיניות המלחמה בסמים של ארה"ב. בתחילת חודש מרץ ביקר סגן נשיא ארה"ב, ג'ון ביידן, במקסיקו והונדורס. במהלך הביקור הוא ניהל שיחות עם מנהיגי מדינות אמריקה הלטינית על קידום הבטחון האזורי וסחר בסמים. לדברי ביידן, ממשל אובמה יבקש מהקונגרס תוספת של 107 מיליון דולר עבור יוזמת הבטחון האזורית בשנה הבאה.

אחד הנושאים הבולטים שעלו במהלך הביקור הייתה מדיניות הטיפול בבעיית הסחר בסמים. בעיית הסחר הלא חוקי בסמים והאלימות הכרוכה בו אינה נחלתה של מדינה זו או אחרת, אלא מדובר בבעיה גלובלית. ברקע הביקור עמדה ביקורת גוברת של מנהיגי מדינות אמריקה הלטינית על האופן בו מתנהל המאבק בסחר בסמים בשל חוסר היעילות של המתכונת הנוכחית. השיחות בביקור היו עליית מדרגה נוספת בדיון סביב סוגיית הלגליזציה של הסמים. טענתם המרכזית של מנהיגים רבים באמריקה הלטינית היא שהפיכת מספר סמים לחוקיים תפגע בכוחם של קרטלי הסמים באופן משמעותי יותר מזה של מדיניות האכיפה ותקטין את רמת האלימות שהגיעה לאחרונה לשיאים חדשים במכסיקו.

הקולות הללו אינם חדשים (לפחות לא מאוד חדשים). בשנה שעברה במהלך ביקורו בארה"ב, נשיא מקסיקו טען כי כל עוד הביקוש של האמריקאים לסמים הוא כה גבוה יש צורך למצוא פיתרונות במסגרת השוק כדי למזער את ההשלכות השליליות של סחר לא חוקי. לאחרונה נשיאי, קולומביה קוסטה ריקה ואל סלוודור רמזו על תמיכה בסוג זה או אחר של לגליזציה.

נשיא גואטמלה אמנם מביע את תמיכתו העקרונית במלחמה בסמים אולם הוא מעלה שאלות קשות. הוא מצביע על כך שהכספים הרבים שהוצאו על המלחמה בסמים הניבו תוצאות לא מספקות. הוא מבקש להעלות שוב את סוגיית הלגליזציה שהועלתה בעבר והפעם בליווי מומחים. במהלך ועידת מדינות אמריקה הלטינית הוא טען באופן נחרץ שהמלחמה בסמים נכשלה.

אך מדיניות זו אינה יכולה להיות יוזמה בלעדית של גואטמלה, מזהיר נשיא אל סלוודור. ללא תמיכה של מדינות נוספות בלגליזציה, היא תהפוך את המדינות שבהן יהיה הליך של לגליזציה למקלט לסוחרי ומשתמשי סמים. לפני ימים ספורים פרסמו נשיאי אל סלוודור, הונדורס וניקרגואה הודעה משותפת שהם מתנגדים ליוזמה של נשיא גואטמלה ללגליזציה של סמים.

את הזווית האנטיקולוניאלית של המגמה הציג נשיא בוליביה בכינוס מאבק בסמים של האו"ם, כשהעלה את הדרישה להכיר בלעיסת עלי קוקה (המרכיב העיקרי של קוקאין) כמסורת ו"זכות היסטורית" (traditional right) של בוליוויאנים. זאת, על רקע טענות מצד ארה"ב כי בוליביה לא עומדת במחוייבויות הבינלאומיות שלה למלחמה בסמים.

אחד הקשיים שמדיניות האכיפה של המלחמה בסמים נתקלת בהם היא העדר תשתיות מספקות וצפיפות יתר בבתי הכלא באמריקה הלטינית. עומס על מערכת הכליאה בשל המלחמה בסמים אינה נחלתה הבלעדית של אמריקה הלטינית ואף ארה"ב סובלת ממנה. צפיפות בבתי הכלא של קליפורניה ועומס כלכלי של מערכת הכליאה על התקציב המידלדל של המדינה הביאו את הסנטור מארק לנו להציע שינוי חקיקתי שיצמצם את הכליאה בעקבות אחזקה לשימוש אישי.

אולם הטרמינולוגיה של ארה"ב בינתיים נשארה ללא שינוי. ביידן הודיע בנחרצות שאין אפשרות שארה"ב תתמוך בלגליזציה, אף שבפועל הוא הכיר בעמדה זו כלגיטימית. ניתן להניח שהמשמעות היא שארה"ב לפחות תשתתף בדיון על לגליזציה. אובמה, שהסדרה The Wireהעוסקת בסחר בסמים ומבקרת את מדיניות האכיפה הטוטאלית היא אחת הסדרות החביבות עליו, הביע כבר ב-2004 את עמדתו כי מדיניות המלחמה בסמים הנוכחית זקוקה לשינוי. אולם הוא לא הביע תמיכה בלגליזציה. בפועל, בשנים האחרונות לא ניתן להצביע על הבדל בין המדיניות שלו למדיניות קודמיו. עמדתה של ארה"ב בסוגיה זו כרוכה בפוליטיקה פנימית, במיוחד בשנת בחירות. אמנם, יש סקרים המצביעים על כך ש כ-50% מהאמריקאים תומכים היום בהסדרה חוקית של מריחואנה בדומה להסדרה של אלוכוהול ו-46% מתנגדים. אולם, אין כיום פוליטיקאים דומיננטיים שלהם אינטרס לעסוק בכך. במצב בו המועמדים מטעם המפלגה הרפובליקאית רבים ביניהם מי יותר שמרן, לאובמה לא יהיה כל יתרון פוליטי אם יביע תמיכה בלגליזציה למרות אחוזי התמיכה בהליך זה בקרב הציבור האמריקאי. נקודה מעניינת היא שהמטיף השמרני פאט רוברטסון מאגף את אובמה מימין ומביע תמיכה בלגליזציה של מריחואנה.

דבר אחד בטוח, לסוגיה יש כיום מומנטום משמעותי ולא ניתן להתעלם מהצורך לדון בה. הלגליזציה לא תהיה פתרון קסם, אלא תחילתו של הליך ארוך וכואב. כיום, מתברר שהמלחמה בסמים לא מצליחה להצדיק, לא כלכלית ולא בטחונית, את ההשקעה הרבה בה. לכן, יש חשיבות היסטורית להעלאת האופציה של לגליזציה והתנעת תהליך שיהווה אלטרנטיבה למדיניות הנוכחית


מודעות פרסומת

 1. צ'ה הרוצח גווארה

  חח מעניין אם המנהיגים המרקסיסטים יכולים להוציא משפט מהפה בלי שיכולל את צמד המילים "נגד הקולאנליזם"

 2. וגם בבורמה שנראית כהולכת ומשתחררת מכבלי הטוטליטריות הצבאית, המלחמה בסמים לא פתרה את הבעיה אלא בעיקר פגעה בחלשים ביותר.
  http://www.tni.org/article/tackle-burmas-drugs-problem
  צר לי שאין תרגום.

 3. אלימות אינסופית היא התוצאה של המלחמה האלימה בסמים. באל סלוודור הגיעו מים עד נפש אפילו עבור הכנופיות. http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1686802

 4. במקרה נודע לי ומטוב לי אני מגלה

  לפני נתוני האו"ם דוקא בהולנד, בה אין לגליזציא אבל יש סובלנות כלפי שימוש בסמים, שיעור השימוש נמוך יחסית לארה"ב, המובילה העולמית של "המלחמה בסמים".
  http://www.unodc.org/documents/data-and-analysis/WDR2011/StatAnnex-consumption.pdf

 5. האיסור על שימוש בסמים הוחל עם חוק הריסון לפני למעלה ממאה שנים, חוק שהתחיל את תקופת היובש בארה"ב. האיסור על שימוש בסמים כולל אלכהול הפך אומה של שותי בירה ויין לאומה של שותי בורבון שהשפעתו קשה יותר. מספר המכורים לסמים עלה בחמש השנים הראשונות להחלת החוק פי 15.
  האיסור על הסמים הפך את העוסקים בתחום לעבריינים והכסף הגדול יצר את אירגוני המאפיה (הבוסים הראשונים היו יהודים ממזרח אירופה).
  האיסור על גידול מריחואנה (ועיבודה לחשיש) הוציא מכלל שימוש את צמח הקאנביס שהיה גידול מסחרי להפקת סיבים מהמעולים שיש.
  ברור לגמרי שהמדיניות הנוכחית נכשלה, למעשה אמרו את זה כבר בשנות ה-20 של המאה ה – 20 אני מקווה שיחשבו על הנושא ויאמצו מדיניות יותר חכמה.

 6. הליגליזציה אינה פיתרון קסם , אלא אסון הרבה יותר גדול ממלחמה לא מוצלחת בפשע ומילה חמה גם למנהיגי מדינות הסמבה והסומבררו , כמו שאתם ניכשלים בחינוך , ברווחה , בפיקוח על הילודה , במלחמה באבטלה , ככה אתם נכשלים גם במאבק בברוני הסמים.

  הבעיה אינה בשיטה , אלא בכם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: