דת ופוליטיקה: אמריקה, בריטניה וישראל


האינטואיציה של חילונים רבים מורה על כך שהקשר בין ימין פוליטי (כולל מה שבישראל מכונה ימין חברתי) ודת הוא טבעי. כך גם בארה"ב ודי בכך כדי שחילונים רבים בישראל יסברו שאלה הם פני הדברים בכל מקום וזהו טבעה של דת, להיות שמרנית, נוקשה, שונאת זרים, שחצנית ומסתגרת. אולם, לא זו בלבד שיש בכל מקום (וגם בישראל) דתיים ודתיות שמחזיקים בעמדות הומניסטיות אוניברסאליות, אלא שבבריטניה גם מבחינה סטטיסטית המצב שונה בעליל ובארה"ב זה לא תמיד היה כך. היזכרו במרטין לותר קינג הכומר הנוצרי ובמלקולם אקס המוסלמי הדתי.

 

תודה ליותם שלמה על תרגום המאמר.

סתירה במקום שבו נפגשים דת ופוליטיקה אמריקאית

דיוויד סירוטה

20 אפריל 2012 (In These Times)

בבריטניה הדעות הפוליטיות של נוצרים דתיים נוטות לשמאל. כיצד הימין האמריקאי חיבק חיבוק דב דוקטרינה המקדמת צדק חברתי?

הנה כותרת, המעוררת השתאות כפולה "ישנה סבירות גדולה יותר שנוצרים מאמינים ישתייכו לשמאל ויחזיקו בדעות ליברליות בנושאי הגירה ושוויון". קשה להאמין? ובכן, זאת האמת, רק שלא בארה"ב, אלא בבריטניה.

הכותרת הזאת, מהדיילי מייל הלונדוני מסכמת שתי מסקנות הקשורות זו לזו, של דו"ח חדש מטעם מכון המחקר הבריטי, דמוס (Demos). הדו"ח מציין כי נמצא שבאנגליה 1) אנשים דתיים (נוצרים, מוסלמים, הינדואיסטים ובודהיסטים) הם אזרחים יותר מעורבים, שמתנדבים יותר, תורמים יותר לצדקה ובסבירות גבוהה יותר מעורבים בקמפיינים פוליטיים. 2) סטטיסטית, יותר אנשים דתיים הם פרוגרסיביים מבחינה פוליטית, הרואים בשוויון ערך חשוב, מסבירי פנים למהגרים כשכנים וממקמים את עצמם בצד השמאלי של המפה הפוליטית.

אלה ממצאים משמעותיים לאמריקאיים משתי סיבות.

ראשית כל, בניגוד לראיות מארה"ב האינטראקציה בין פוליטיקה לדת לא חייבת להיות רוויה בצביעות. בריטניה היא מדינה מבוססת נצרות והברית החדשה מלאה בעקרונות כלכליים ליברליים (במובן האמריקאי של המילה, כלומר שמאלי). זה רק הגיוני אם כך, שככל שאדם יהיה יותר מחויב לברית החדשה, כך הוא יהיה יותר פרוגרסיבי בדעות הכלכליות שלו.

זה מוביל אותנו לסיבה השנייה שמידע זה הוא משמעותי. הוא מדגיש סתירה בולטת בפוליטיקה הדתית.

בארה"ב, אלו המגדירים עצמם כדתיים נוטים להיות ההפכים הגמורים של מקביליהם הבריטים בכל הנוגע לפוליטיקה. על פי ממצאי מכון המחקר Pew "רוב האמריקאים שמסכימים עם הימין הדתי, תומכים גם בתנועת מסיבת התה," כמו גם בסדר היום הכלכלי השמרניקיצוני של התנועה. לסיכום, החוקר גרגורי פאול (Gregory Paul) כתב בוושינגטון פוסט כי נוצרים דתיים רבים באמריקה פשוט מתעלמים מכתבי הקודש ו"מצהירים בגאווה כי בורא עולם רואה בסחר חופשי, בהסרת המגבלות על שבירת איגודים, במיסוי מינימאלי בעיקר של משקיעים עשירים, וקפיטליזם של בעלי הון כמימוש האידליה עלי אדמות עבור ברואיו האנושיים.”

החדשות הטובות הן שיש סימנים של שינוי. בשנים האחרונות לדוגמה, PEW מצא כי יחסית לאוונגליסטים מבוגרים, מסירותם של אוונגליסטים צעירים למפלגה הרפוליקאית ולסדר היום של תנועת מסיבת התה חלשה יותר. בנוסף, סקרים מראים שיש קרוב לרוב של אוונגליסטים שמסכימים עם ליברלים שמערכת המיסוי אינה הוגנת וכי העשירים אינם משלמים את חלקם הראוי במסים. בינתיים הארגון "אמונה בחיים הציבוריים (Faith in Public Life) הציג מחקר אקדמי חדש שמראה שאפילו בארה"ב יש עלייה ב"התאמה בין קריאה מוגברת בברית החדשה לבין תמיכה ברעיונות פרוגרסיביים כולל ביטול עונש מוות, שאיפה לצדק כלכלי וצמצום צרכנות חומרנית."

כמובן שאמריקאים רבים שמצטטים מהנצרות כדי להצדיק את שמרנותם הכלכלית מעולם לא קראו בברית החדשה. במובן זה, הדת הפכה למותג מלאכותי יותר מאשר מערך של הנחיות דתיות, ומותגים ניתנים בקלות רבה יותר למניפולציה על ידי קנאים ודמגוגים. לאחר קריאת "הדרשה בהר" לא ניתן אלא לתהות כיצד מישהו יכול להשתמש בישו כדי לבסס אמונות ימניות.

ללא ספק, רק לפני מספר דורות שילוב בין דת לבין מדיניות כלכלית ימנית, לא היה עובר בארה"ב. יהיה זה מסע הצלב "צלב הזהב" של ווליאם ג'ניגס בריאן או קמפיין העניים של הכומר מרטין לותר קינג ג'וניור, דת ואקטיביזם פוליטי נפגשו בשמאל, מקומם הטבעי.

לכן, הממצאים מבריטניה, מדינה הדומה לארה"ב, מעוררים את ההיסטוריה שלנו ואת הפוטנציאל שלנו. הם מזכירים לנו שסוג כזה של מיזוג בין דת ופוליטיקה הוא לא פנטזיה רחוקה אלא אפשרי כאן ועכשיו.

המאמר המקורי באנגלית


מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: